Blog

Eğitim
Yüz Yüze Eğitime Devam Edenler Aşılamada Önceliği Almalı

Türkiye’de korona virüsü salgını ile mücadelede aşılama çalışmaları ilk etapta sağlık çalışanları, kronik hastalığı olan vatandaşlar ve yaşlıların aşılanması ile hızla başladı. Eskişehir Ticaret Odası Eğitim ve Rehabilitasyon Komitesi Meclis Üyesi Serkan Can Zengin yaptığı açıklamada, yüz yüze eğitim veren kurumlardaki öğretmenlerin de aşılamada önceliğe alınması gerektiğine dikkat çekti.

Eğitim
Öğrencilerin Emek ve Çabaları Da Dikkate Alınmalı

Eskişehir Ticaret Odası Eğitim ve Rehabilitasyon Komitesi Meclis Üyesi Serkan Can Zengin, karne notu değerlendirmeleri ile ilgili yaptığı açıklamada derslere katılamayan öğrencilerin durumlarına dikkat çekti.

Eğitim
Çocuk Dostu Şehirler Nasıl Olmalı?

Pek çok şehirli çocuk için gerçek olan, akıllı telefonlarla oyun oynamak için çok fazla zaman harcamaları. Ancak bazı şehirler, çocukların sağlıklı, girişken ve sosyal olmaları için dışarıda zaman geçirebilmeleri konusunda yenilikçi yöntemler kullanarak bu durumla savaş ediyor.

Eğitim
Siz De Çocuğunuzun Başarısını Çalan Ebeveyn Misiniz ?

“26 yaşındaydım. Amerika’ya yeni gitmiştim.” Osgood’un araştırma asistanlığını yapıyorum. Aynı odada, John ve Gary adında iki asistan daha var. Bir cumartesi günü ofise gittiğimde, halının üstünde emekleyen bir oğlan çocuğu gördüm. Gary oğlunu getirmişti. Herkes kendi işini yapıyordu, ben de masama oturdum, çalışmaya başladım. Odada oldukça alçak meşin bir koltuk vardı. Fark ettiğimde, çocuk ona çıkmaya çalışıyordu. Bir bacağını atıyor, tutunuyor ama bir türlü koltuğa çıkamıyordu.

Eğitim
Okullarda Bitki Yetiştirmenin Faydaları

İç mekan bitkilerinin faydaları saymakla bitmez: Hastaların iyileşme süreçlerini hızlandırır; hastane ve ofis çalışanlarının ruh hallerini iyileştirir, morallerini ve üretkenliklerini artırırlar. Bitkiler sağlığımıza ve mutluluğumuza katkı sağlamakla birlikte, okullar ve diğer eğitim ortamları için de oldukça faydalı unsurlar. Tıpkı ofislerde ve hastanelerde olduğu gibi, okullarda da stres seviyesi sıklıkla artabiliyor ve hastalık yapıcı mikroplar yakın temastan ötürü kişiden kişiye kolayca yay

Eğitim
Yüz Yüze Eğitimde 2+5 Günün Önemini Farketmeliyiz

MEB’in 2 gün yüz yüze eğitime geçilmesi kararı ile birlikte özel ve devlet okulların izin verilen sınıflarında yüz yüze eğitimlere başlandı. Bu süreçte gördük ki en önemli üç şey maske, mesafe ve hijyen oldu. Okullarda bir önemli konu da okulun toplam mevcuduydu. Toplam okul mevcudunun düşürülmesi mümkün olmayacağı için, filyasyon sayısının aşağı indirilmesi planlanarak, iki günlük yüz yüze eğitim sürecinde gruplar günler arasında bölündü.

Eğitim
Dünyanın İlk “Oyun” Profesörü Uyarıyor: Evinizi Okula Çevirmeyin

“Evde öğrenme okula benzemek zorunda değil, hatta muhtemelen benzememeli,” diyor Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi “oyun” profesörü Paul Ramchandani. Ramchandani, Lego sponsorluğunda Cambridge Üniversitesi’nde araştırmalar yürüten dünyanın ilk “oyun” profesörü olarak tanınıyor. “Koronavirüs dolayısıyla okulların kapanması evde öğrenme için önemli fırsatlar sunuyor. Karantina dolayısıyla pek çok ebeveyn evde ve “el altında” olduğu için oyun kendiliğinden ortaya çıkacaktır,” diye ekliyor Ram

Eğitim
COVID-19 Gelecek Nesillere Vereceğimiz Eğitimi Nasıl Değiştirebilir?

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk defa, dünya çapında çoğu ülke aynı anda ve aynı sebepten ötürü okulların ve eğitim kurumlarının kapandığına şahit oldu. Koronavirüsün geniş çaplı etkilerinin olduğunu hepimiz biliyoruz, peki bu etkiler uzun vadede eğitim için ne anlam ifade ediyor?

Eğitim
Türkiye’de Öğrencilerin Akademik Başarısını Etkileyen Faktörler

Çalışmada, anne-baba eğitim durumunun, başarıyı olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Yapılan araştırmalarda, anne veya babanın eğitim durumu ile öğrencilerin başarıları arasında pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur (Howie ve Pieterson, 2001; Wang, 2004; Yıldırım ve Yıldırım, 2008). Levpušcek, Zupancic ve Socan (2012) ailenin eğitim seviyesinin çocuklarının matematik başarısının doğrudan bir yordayıcısı olduğunu ve bu etkinin ailelerin çocuklarına arzulanan çevre koşullarını yaratmalarından kayn

Kişisel Gelişim
Ayrıntının Önemi

1990 öncesinde New York’un bazı mahalleri girilemeyecek kadar güvensiz ve tehlikeliydi. Şehre gelen turistlere otel görevlileri, harita üzerinden hangi bölgelere gidilmemesi gerektiğini anlatırlardı. Bazı sokaklara gündüz saatlerinde bile girmek mümkün değildi. Tenha saatlerde metroyu kullanmak sakıncalıydı. Her gün televizyon haberlerinde duyulan New York’ta işlenen dehşet verici suçlar, artık kanıksanmıştı.

Gelecek
35 Dakikalık Toplantının Gücü!

“Virginia Tech Carilion Research Institute’ün yaptığı bir araştırma, uzun süren toplantılardaki katılımcıların IQ seviyelerinde düşüş olduğunu gösteriyor. Bilimadamları toplantı öncesi ve toplantı sırasında araştırmaya katılanların IQ seviyelerini ölçüyorlar ve toplantı için her gruba farklı görevler veriyor. Toplantı sırasında her iki grubun da görevleri yapma ve sorunları çözme yeteneklerinin düştüğü gözlemlenirken, IQ seviyelerinde de düşüş olduğu ortaya çıkıyor ve katılımcıların ortaya attık

Eğitim
Harvard’dan Okul Kültürü Araştırması

Harvard Eğitim Enstitüsü’ne bağlı Ulusal Okul Liderleri Enstitüsü’nün yakın tarihli bir oturumunda Bridwell-Mitchell, bir organizasyonun karakterini oluşturan temel yapı taşlarından ve organizasyonda çalışmanın nasıl bir his olduğundan bahsederek “kültür”e dair kapsamlı bir konuşma gerçekleştirdi.

Eğitim
İsveç’te Radikal Bir Okul

21. yüzyıl dünyasında eğitim sistemini yeniden dizayn edebilmek için Avrupa’nın pek çok kentinden gelen idareci, öğretmen ve Ashoka çalışanlarından oluşan yaklaşık kırk vizyoner eğitimci İsveç’te bir araya geldik.

Eğitim
Okulları İyileştirmek Cesaret İster

Cesaret sadece liderlere özgü bir şey değil. Bir okulun gelişmesini isteyen herkesin buna ihtiyacı var. Ayrıca girişimde bulunmaya hazır olmaya ve yürek isteyen konuşmalara katılmaya da ihtiyaç var.

Eğitim
Y ve Z Kuşakları Farkı

Her yıl, yeni “sosyal ağ” kuşakları hakkında yüz binlerce makale yayınlanıyor. Pazarlamacılar Y kuşağını titizlikle incelerken, Z kuşağı da büyüdü ve yetişkin oldu. Bu iki kuşağın akıllı telefonlara olan ilgileri, sosyal ağları gece gündüz kontrol etme alışkanlıkları, dış dünyaya açık olmaları ve özgüvenleri aynı gibi görünüyor. Peki, gerçekten öyle mi?